دسته‌ بندی نشده

کسب و کار اینترنتی چیست؟

کسب و کار یا Business یعنی سازمان یا گروهی که برای تهیه کردن کالا یا خدمات یا هر دوی آن برای مشتری ایجاد می شود و هدف اصلی آن ارائه ی خدمات به مشتری ها، همراه با سود می باشد.

کسب و کار اینترنتی Internet Business

کسب و کار اینترنتی امروزه در جامعه ی ما رواج خوبی پیدا کرده است شاید اگر چند دهه ی پیش یک شخصی به شما می گفت که میخواهم یک کسب و کار اینترنتی راه بیندازم در وحله ی اول آن شخص را مسخره می کردید و سعی در منصرف کردن او از این کار داشتید.

اما امروزه با آمدن نسل جدید از گوشی های هوشمند، لپ تاپ ها و کامپیوتر ها این واژه دیگر نیاز به مسخره کردن ندارد، چرا که در جامعه این واژه به خوبی در حال پیشرفت می باشد.

کسب و کار اینترنتی یعنی کسب و کاری که در فضای مجازی یا دامنه ها در حال اجرا می باشد برای مثال: “دیجی کالا digikala” یک فروشگاه اینترنتی است که طبق آمار، از سال ۱۳۸۵ این فروشگاه در روز با ۲۰۰۰ سفارش که به طور میانگین مبلغ هر سفارش ۶۰۰ هزار تومان می باشد یک کسب و کار اینترنتی موفق در ایران است.

انواع کسب و کار اینترنتی

به طور کلی و جامع دو نوع کسب و کار اینترنتی وجود دارد:

  • کسب و کاری که خودمان صاحب ایده و کسب و کار هستیم و از طریق اینترنت این کسب و کار را اجرا کرده و مدیریت می کنیم.

در این نوع کسب و کار شخصی که هم صاحب ایده می باشد و هم مدیریت تیم کسب و کاری خود را بر عهده دارد، باید شخصی با تجربه و با استعداد باشد چرا که یک کسب و کار اینترنتی در زمینه های مختلف نیاز به تجربه و دانش تخصصی دراد که اصلی ترین آن ها برنامه نویسی، تولید محتوا، مدیریت، کار گروهی و ارایه خدمات یا کالا می باشد.

شخصی که این نوع مدل کسب و کار را آغار می کند باید تمام جوانب از جمله سود و زیان این کار را در نظر بگیرد چرا که این نوع کسب و کار نیاز به صبر و تلاش بسیار دارد.

برای مثال: گروه “دیجی کالا digikala” در ابتدا دو نفر بودند که قصد آن ها از ساخت سایت دیجی کالا معرفی محصولات کامپیوتری و لنز دوربین ها بود که در این میان با همفکری و ساخت ایده جدید با عنوان فروشگاه اینترنتی این سایت بزرگ و معتبر ایرانی را تاسیس کردند و هم اکنون این سایت یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی ایران می باشد که در هر زمینه ای فعالیت دارند و ارایه خدمات انجام می دهند.

این کسب و کار با صبر و تلاش بسیار آقایان حمید و سعید محمدی، بنیانگذاران ایده ی دیجی کالا digikala به این مقام و رتبه رسیده است.

  • کسب و کاری که برای دیگران می باشد و ما فقط به عنوان متخصص  با صاحب ایده مشارکت می کنیم.

این نوع کسب و کار از دو گروه جدا با دانش جداگانه از هم تشکیل می شود که در جامعه به این نوع کسب و کار شرکت می گویند هر چند که تعریف شرکت چیز دیگری می باشد اما در اینجا به این معنی می باشد.

شخصی ایده ای به ذهنش میرسد و تمام کار های تخصصی آن را اعتبار سنجی می کند ولی چون از دانش برنامه نویسی برخوردار نمی باشد، نمی تواند ایده ی خود را به کسب و کار اینترنتی تبدیل کند و در این راستا احتمال منصرف شدن از ادامه  دادن به ایده خود را نیز دارد.

در مقابل شخص یا گروهی از دانش برنامه نویسی برخوردار می باشد و می خواهد این دانش خود را در راستای کسب و کار اینترنتی به اجرا در بیاورد، این دو گروه با همکاری و به اشتراک گذاشتن دانش های تخصصی خود اقدام به تولید کسب و کار اینترنتی می کنند.

در این میان واژه ای خیلی به گوش مردم می خورد که کاملا آشنا و مرتبط با کسب و کار اینترنتی می باشد. استارتاپ ها startup به کسب و کار هایی می گویند که در حوزه ی تکنولوژی و فن آوری اطلاعات انجام می شوند و معمولا ایده ی جدیدی در کار می باشد ولی از آنجایی که اکثر استارتاپ ها در حوزه ی اینترنت به اجرا در می آیند در زبان عامیانه به آن ها کسب و کار اینترنتی نیز می گویند.

درباره مجتبی سلیمانی

از سال 93 که با فروش و ویزیتوری آشنا شدم علاقه زیادی به این حوزه پیدا کردم و هدف من راحت شدن کار های پخش و ویزیتوری می باشد. امیدوارم از مطالب این سایت نهایت استفاده رو برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *